Булінг як негативне явище в учнівському колективі

Булінг як негативне явище в учнівському колективі

Образливі прізвиська, глузування, піддражнювання, підніжки, стусани з боку одного або групи учнів щодо інших учнів – це ознаки нездорових стосунків, які можуть призвести до цькування — регулярного, повторюваного день у день знущання. Регулярне та цілеспрямоване нанесення фізичної й душевної шкоди отримало спеціальну назву – булінґ.

Булінґ (від уїци. bully – хуліган, задирака, грубіян, «to bully» — задиратися, знущатися) – тривалий процес свідомого жорстокого ставлення, агресивної поведінки, щоб заподіяти шкоду, викликати страх, тривогу або ж створити негативне середовище для людини.

Иллюстрация Найчастіше булінґ відбувається в таких місцях, де контроль з боку дорослих менший або взагалі його нема. Це може бути подвір’я, сходи, коридори, територія поза межами навчального закладу та, навіть, удома жертву булінґу можуть продовжувати цькувати, надсилаючи образливі повідомлення на телефон або через соціальні мережі.

За даними різних досліджень, майже кожен третій учень в Україні так чи інакше зазнавав булінґу в школі, потерпав від принижень і глузувань: 10 % – регулярно (раз на тиждень і частіше); 55 % – частково піддаються знущанню з боку однокласників; 26 % – батьків вважають своїх дітей жертвами булінґу.

Практично в кожному учнівському колективі є учні, які стають об’єктами глузувань та знущань, а також агресори, які є ініціаторами булінґу. Зазвичай об’єктом знущань (жертвою) булінґу вибирають тих, у кого є дещо відмінне від однолітків. Відмінність може бути будь-якою: особливості зовнішності; манера спілкування, поведінки; незвичайне захоплення; соціальний статус, національність, релігійна належність.

Людину, яку вибрали жертвою і яка не може постояти за себе, намагаються принизити, залякати, ізолювати від інших різними способами. Найпоширенішими формами булінґу є:

  • словесні образи, глузування, обзивання, погрози;
  • образливі жести або дії, наприклад, плювки;
  • залякування за допомогою слів, загрозливих інтонацій, щоб змусити жертву щось зробити чи не зробити;
  • ігнорування, відмова від спілкування, виключення із гри, бойкот;
  • вимагання грошей, їжі, речей, умисного пошкодження особистого майна жертви.
  • фізичне насилля (удари, щипки, штовхання, підніжки, викручування рук, будь-які інші дії, які заподіюють біль і навіть тілесні ушкодження);
  • приниження за допомогою мобільних телефонів та інтернету (СМС-повідомлення, електронні листи, образливі репліки і коментарі у чатах і т.д.), поширення чуток і пліток.
70 % знущань відбуваються словесно: принизливі обзивання, глузування, жорстока критика, висміювання та уї.

Иллюстрация Фізичне насильство найбільш помітне, однак становить менше третини випадків булінґу (удари, штовхання, підніжки, пошкодження або крадіжка особистих речей жертви та уї.). Найскладніше зовні помітити соціальне знущання — систематичне приниження почуття гідності потерпілого через ігнорування, ізоляцію, уникання, виключення. Нині набирає обертів кібербулінґ. Це приниження за допомогою мобільних телефонів, інтернету. Діти реєструються в соціальних мережах, створюють сайти, де можуть вільно спілкуватися, ображаючи інших, поширювати плітки, особисті фотографії або зроблені в роздягальнях чи вбиральнях. Жертви булінґу переживають важкі емоції – почуття приниження і сором, страх, розпач і злість. Булінґ вкрай негативно впливає на соціалізацію жертви, спричиняючи:

  • неадекватне сприймання себе – занижену самооцінку, комплекс неповноцінності, беззахисність;
  • негативне сприймання однолітків – відсторонення від спілкування, самотність, часті прогули у школі;
  • неадекватне сприймання реальності – підвищену тривожність, різноманітні фобії, неврози;
  • девіантну поведінку – схильність до правопорушень, уїцид альні наміри, формування алкогольної, тютюнової чи наркотичної залежності.

Иллюстрация При протидії булінгу допомога дорослих дуже потрібна, особливо якщо дії кривдників можуть завдати серйозної шкоди фізичному та психічному здоров’ю. Старші діти, підлітки можуть спробувати самостійно впоратись із деякими ситуаціями. Психологами було розроблено кілька порад для них. Як впоратися з ситуацією самостійно

  • Ігноруйте кривдника. Якщо є можливість, намагайтесь уникнути сварки, зробіть вигляд, що вам байдуже і йдіть геть. Така поведінка не свідчить про боягузтво, адже, навпаки, іноді зробити це набагато складніше, ніж дати волю емоціям.
  • Якщо ситуація не дозволяє вам піти, зберігаючи самовладання, використайте гумор. Цим ви можете спантеличити кривдника/кривдників, відволікти його/їх від наміру дошкулити вам.
  • Стримуйте гнів і злість. Адже це саме те, чого домагається кривдник. Говоріть спокійно і впевнено, покажіть силу духу.
  • Не вступайте в бійку. Кривдник тільки й чекає приводу, щоб застосувати силу. Що агресивніше ви реагуєте, то більше шансів опинитися в загрозливій для вашої безпеки і здоров’я ситуації.
  • Не соромтеся обговорювати такі загрозливі ситуації з людьми, яким ви довіряєте. Це допоможе вибудувати правильну лінію поведінки і припинити насилля.

Багато учнів соромляться розповідати дорослим, що вони є жертвами булінґу.

Проте якщо дитина все-таки підтвердила в розмові, що вона стала жертвою булінґу, то скажіть їй:

  • Я тобі вірю (це допоможе дитині зрозуміти, що Ви повністю на її боці).
  • Мені шкода, що з тобою це сталося (це допоможе дитині зрозуміти, що Ви переживаєте за неї і співчуваєте їй).
  • Це не твоя провина (це допоможе дитині зрозуміти, що її не звинувачують у тому, що сталося).
  • Таке може трапитися з кожним (це допоможе дитині зрозуміти, що вона не самотня: багатьом її одноліткам доводиться переживати залякування та агресію в той чи той момент свого життя).
  • Добре, що ти сказав мені про це (це допоможе дитині зрозуміти, що вона правильно вчинила, звернувшись по допомогу).
  • Я люблю тебе і намагатимуся зробити так, щоб тобі більше не загрожувала небезпека (це допоможе дитині з надією подивитись у майбутнє та відчути захист).

У навчальному закладі вирішальна роль у боротьбі з булінґом належить педагогам. Проте впоратися з цією проблемою вони можуть тільки за підтримки керівництва закладу, батьків, представників місцевих органів влади та громадських організацій. Для успішного попередження та протидії насильству в учнів мають бути сформовані навички ефективного спілкування та мирного розв’язання конфліктів.

Заступник директора з навчально-виховної роботи

 
 

З метою підвищення рівня безпеки дітей у навчальних закладах, а також сприяння створенню безпечного освітнього середовища поліцейськими ювенальної превенції управління превентивної діяльності ГУНП в Чернігівській області спільно зі співробітниками підрозділу кіберполіції в соціальній мережі «Телеграм» було створено чат-бот «Ювенальна поліція Чернігівської області» за посиланням: https://t.me/upchernigiv. Батьки учасників освітнього процесу мають можливість скориставшись чат-ботом надати інформацію та задати питання з приводу фактів булінгу в закладах освіти, інших правопорушень, вчинених дітьми та відносно дітей.

 
 

План заходів щодо запобігання та протидії булінгу на 2021-2022 навчальний рік

(Оприлюднено : 25 11 2021 р.)

Завантажити(pdf)

Презентація: Булінг серед учнів. Хто винен, що робити?

(Оприлюднено : 24 11 2021 р.)

Завантажити

Виступ: Булінг серед учнів. Хто винен, що робити?

(Оприлюднено : 23 11 2021 р.)

Завантажити(pdf)

План заходів щодо запобігання та протидії булінгу на 2020-2021 навчальний рік

(Оприлюднено : 29 10 2020 р.)

Завантажити(pdf)

План заходів щодо запобігання та протидії булінгу на 2019-2020 навчальний рік

(Оприлюднено : 29 10 2020 р.)

Завантажити(pdf)

Булінг як негативне явище в учнівському колективі

(Оприлюднено : 14 04 2020 р.)

Завантажити

План заходів щодо запобігання та протидії булінгу на 2018-2019 навчальний рік

(Оприлюднено : 27 Грудня 2019 р.)

Завантажити(pdf)

Порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки насильства, булінгу (цькування) в ДПТНЗ «Ічнянський професійний аграрний ліцей»

(Оприлюднено : 28 Грудня 2019 р.)

Завантажити(pdf)

Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування).

(Оприлюднено : 28 Грудня 2019 р.)

Завантажити(pdf)

Батькам про булінг

(Оприлюднено : 28 Грудня 2019 р.)

Завантажити(pdf)